Місце для спільного розвитку!

22 Бер 2019

Аграрна трансформація України: еволюція чи революція?

У четвер, 21 березня 2019 року, в KMBS відбулась відкрита подія UFV  “Аграрна трансформація України: еволюція, чи революція?”

Спікером події виступив Зиновій СВЕРЕДА, доктор соціальної економіки, експерт з розвитку кооперації та соціального підприємництва, автор інноваційних педагогічних програм, екс-викладач Папського Григоріанського Університету (Рим, Італія).

 

ОСНОВНІ ТЕЗИ СПІКЕРА:

Чи дійсно Україна бідна країна? У світі проживають 1млрд людей, які не мають достатньої кількості питної води, 3 млрд людей мають погане харчування. Депресія в людини починається тоді, коли вона мучить себе думками про те, що їй бракує, замість того, щоб зосередитись на тому, що вона має.

Якщо проаналізувати баланс прибуток-витрати людини, яка проживає у сільській місцевості, то як мінімум 25% витрачаються на «соціальні хвороби» – алкоголь, цигарки, розваги. Якщо проаналізувати с/г культури та стиль мислення на селі, то 80% людей саджають картоплю, «так як мій дід та прадід робили», тобто дотримуються традицій. Маємо консервативне мислення – дотримання певної поведінки, це певна форма досконалості, яка заводить людину до занепаду, бо не змінюючись вона не може конкурувати із іншими. При консервативному способі мислення бракує не знань, чи фінансів, а бракує “дивака” – новатора, який вчиняє не так як всі. Адже, криза-це нормальний стан речей, який по-суті є ненормальним, але ми його вважаємо нормальним.

Як розвинути село? Основний вид трансформації – це зміна людського мислення, розвиток критичного мислення. Адже ми живемо у період економіки емоцій, мало хто замислюється над тим, чи корисно йому вживати цей продукт, чи ні. Людина має переосмислити своє життя, адже ніхто не може збільшити площу землі, але можна змінити своє ставлення до неї. Тобто наші цінності змінюють наш стиль життя. Як сказав Конрад Аденауер: “Проблеми економіки треба шукати в культурі, а проблеми культури треба шукати в етиці, а проблеми етики треба шукати в особистих цінностях людини”. Той хто перебуває у депресії купляє зовсім інші продукти, ніж щаслива людина.

В системі демократії існує поняття «лобі». У даному випадку це означає що певна соціальна група має зорганізуватись для захисту своїх інтересів. Адже зараз в Україні є багато прикладів успішних особистостей, але немає прикладу успіху нації.

Економіка – наука про дім, турбота про світ, у якому ти живеш. Коли ми говоримо про проблеми економіки, то йдеться не про брак якихось інвестицій, а про людину, яка не може себе реалізувати у даній системі.

В чому полягає реформа сучасної освіти – її необхідно винести за мури університетів. Чому молодь виїжджає із села – бо вона не знає як себе реалізувати там. Реформа – зміна людської свідомості у ставленні до цих речей, а не просто писанина різних законів. Дуже часто люди обирають пусте і вкінці вони мають пустий результат. Наприклад, купуючи пиво, або сигарети ми маємо швидкий психологічний ефект, а інвестиція у мудрість (у освіту) – довгострокова.

Поки людина не переосмислить своє життя, не зможе створити мікросвіт навколо себе. Адже, вона починає по-іншому думати, шукати інших людей, із якими може співпрацювати. Окупанти, які були присутніми на український землі не хотіли, щоб українці були освіченими людьми.

Як можна стати мільярдером за короткий час? Скористатись тим, що ніхто ще поки не усвідомлює. Чому люди готові продати свої земельні паї? Бо вони не знають як ними користуватись: виростити озимину, або закласти теплицю на 1 га? У кінці отримаємо різний економічний результат. Озимина -це декілька сотень доларів, а теплиця – це 20 робочих місць та десятки тисяч доларів прибутку. Основна трансформація – це підвищення продуктивності як такої за короткий час, адже ми зараз не маємо багато часу на роздуми, бо на землю без народу прийде народ без землі!

Соціальна трансформація пов’язана із поняттям родина, із веденням домашнього господарства – вивченням із дитинства справи, або бізнесу батьків, тобто вивчення  системи із середини. Сучасний ринок потребує вузькоспеціалізованих фахівців, які професійно, досконало володіють знаннями у певній галузі.

Велика аграрна трансформація пов’язана із вихованням дітей, із їх навчанням  базовим, фундаментальним речам. Із переданням цінностей, коли у центрі ставлять не фінансові показники, а соціально-економічні, тобто показники якості життя, адже первинна функція грошей-обслуговуюча.

Правильна економічна система – це та, яка створює середній клас, за якої існують правила, згідно яких людина може себе реалізувати.

Рівень добробуту залежить не від капіталів, а від морально-духовних цінностей.

Соціальна депресія громади – це дуже ефективний засіб маніпуляції над людьми, адже страх породжує поведінку, коли ти комусь надаєш право вирішувати за тебе.

Найближчі заходи

Останні новини